Ples u vodi je ispovest o nemogućnosti autentičnog života u današnjem društvu. Prisutna je i lokalna, mada ne isključivo lokalna, specifičnost u vidu problema pomirenja sa komunističkom prošlošću i pretnjama razvijenog kapitalizma. Tu je i pitanje muškog identiteta u globalizovanom svetu. Trojica glavnih junaka tajno treniraju sinhrono plivanje, disciplinu kojom se obično bave samo žene, na taj način redefinišući pojam muževnosti i proširujući njegovo ograničeno rodno shvatanje.
Drama se sastoji od petnaest relativno samostalnih scena u kojima Drabek smenjuje ozbiljna zapažanja svojih junaka sa komičnim i iščašenim izjavama i ponašanjima. Možemo je posmatrati kao tragikomediju sa grotesknim, nadrealnim i apsurdnim elementima. Kako navodi sam autor, jedan od najznačajnih savremenih čeških dramskih pisaca: Moje drame su duhovite, ali nisu vesele. Glavni likovi su trojica nekadašnjih školskih drugara, kojima se urušavaju privatni životi. Njihove tri narativne linije donose tri konflikta: ekscentrični Kajetan uprkos svom komercijalnom poslu ne želi da se pomiri sa površnošću života usmerenog na ispraznu zabavu, novac i medijsku slavu; mrzovoljni Pavel je ostao zaglavljen u poziciji konzervativnog intelektualca iz osamdesetih godina i odbija sve vidove konzumerizma; a usamljeni Filip od pokvarenog sveta pokušava da se odbrani sjedinjenjem sa vodom ao prvobitnim elementom.
Teme kojima se David Drabek bavi u svojim dramskim komadima su kritika globalizacije, posebno komercijalne kulture i masovnih medija. Ples u vodi je drama koja na pozadini društvene kritike iznosi intimnu tematiku – prijateljstvo, krizu srednjih godina i krizu identiteta.
Tihana Hamović